03.03.2018

5 zasad, które pozwolą utrzymać porządek

Jeśli możesz śmiało powiedzieć w każdej chwili, że jesteś gotowa/y na niespodziewanych gości, ten tekst nie jest dla Ciebie. W każdym innym przypadku polecamy. Jak utrzymać porządek:

1. Odpowiednie produkty i akcesoria To ważne by w Twoim domu był zapas skutecznych produktów takich jak Flo, dzięki którym łatwo usuniesz zabrudzenia pozostawiając piękny naturalny zapach. Jakość produktów ułatwi Ci pracę i pozwoli by sprzątanie miało pozytywne skojarzenia. Zwróć także uwagę, by mop i ściereczki których używasz były czyste.

2. Rozsądne planowanie Nie zostawiaj wszystkiego na jeden dzień. Lepiej codziennie wykonywać kilka drobnych czynności (np. w poniedziałek starcie kurzu z mebli, wtorek umycie wanny), które przy niewielkim wysiłku pozwolą Ci by dom był czysty w każdy czas. Jedno zadanie, jeden dzień. To niewiele ale wystarczy. Znajdź swój system, a zobaczysz, że nie jest to trudne.

3. Naucz domowników odkładać rzeczy na swoje miejsce. O wiele łatwiej utrzymać porządek, gdy każdy o niego dba. Dzieci muszą wiedzieć, że po skończonej zabawie zabawki muszą włożyć do pudełka, a rano wstając z łóżka trzeba je pościelić. Nie zapominaj samej/mu trzymać się tej zasady, która po kilku dniach stanie się rutyną.

4. Działaj na bieżąco Łatwiej usunąć zabrudzenia gdy są „świeże”. Po skończonym gotowaniu zetrzyj płytę kuchenki, zaś naczynia zmyj zanim brud na nich zaschnie. Podobnie z prasowaniem. O wiele łatwiej robić to regularnie małymi partiami niż w momencie gdy zbierze się duża sterta ubrań.

5. Określ deadline czasowy. Ustaw budzik lub minutnik np. na 15 minut. O wiele szybciej pójdzie Ci wykonanie zadanie gdy wiesz, że czas jest ograniczony. W efekcie zamiast zmarnować godzinę przeznaczysz na to tylko kwadrans.